I det en dommer anses som klar til å delta i kamper på nivåene U14 til og med U16 kalles dommeren inn til et Kretsdommerkurs. Her samles dommere fra hele regionen / kretsen for videre opplæring i dommerteori, dommerne introduseres også her for tester på regler og skøyteferdigheter.
Innholdene i Kretsdommerkurs skal være med på å skape en grunnleggende forståelse av spillereglene for ishockey da stort sett hele regelboken er materialet man må gjennom.
Dommerens målsetting, alder samt ferdigheter er med på å avgjøre veien videre. Noen forblir dommere på dette nivået samtidig som andre fortsetter videre til Forbundsdommer via aspirant. Det er ikke unormalt å være Kretsdommer 2-4 år og etter det Forbundsdommeraspirant i 2-4 år før man tar steget til Forbundsdommer.